Visací zámek - Tisk

Melodický punkrock naposledy na koncertních prknech

(, Listy Strakonicka, str. 15, 29.04.2000)

Melodický punkrock naposledy na koncertních prknech

NÁVRATY / Strakonická punková skupina Z ničeho nic si 5.května ve Volyni Na nové připomene 10. výročí od svého prvního koncertu a definitevně tak ukončí hudební činnost. Na koncertu by neměly chybět ani reinkarnované písně dalších strakonických punkových kapel.
Z ničeho nic (ZNN) se začínají formovat na podzim roku 1989 v sestavě Martin Walter kytara, Honza Raus basa, Miloš Hůda bicí, Milan Marek kytara a Miloslav Laňka zpěv, ale na svůj první koncert si musí počkat až do 4.května 1990. "Tehdy jsme hráli jako předkapela heavymetalové skupiny Faust ve strakonické Sokolovně. Většinu publika tvořili naši známí, takže Faust prakticky nikoho nezajímal. Měli jsme jen 9 vlastních písniček, které jsme po produkci Faustu odehráli ještě jednou", vzpomíná leader kapely Raus. ZNN sází na melodický punkrock a do konce roku 1990 odehrají dalších 8 koncertů s kapelami Telex, Zelení Kanibalové, Číšníci, E!E .. a především se Znouzectnost (ZNC). Právě ZNC se stávají jakýmsi patronem skupiny, který je vytáhne za hranice "regionu" a otevře dveře do mnoha klubů. Společně odehrají také nejvíce koncertů. U obou kapel lze najít mnoho společného, jak v hudbě, tak i v textech. Skupina se přesto dostává do první krize a Marek s Laňkou odcházejí. Mikrofonu se nadobro chopí Raus a ZNN dále vystupují jako trio.
Bahno
Na jaře roku 1991 natáčí soubor v improvizovaném studiu ZNC v Plzni slavnou demokazetu "BAHNO". Za svého aktivního působení jich prodá na 350 kopií. Díky této nahrávce se skupina dostává do většího podvědomí a dvakrát více koncertuje, většinou na tzv. "Punkcích", a to i s veličinami českého punku 90.let Šanov, Do řady!, Visací Zámek . O rok později nahrávají v libereckém Goletu čtyři písně pro chystaný maxisingl. Ten kvůli finančím těžkostem však nikdy nevyjde. Tvůrčí tandem WalterRaus skládá nové skladby tvrdší, propracovanější a oproštěné od jisté naivity z počátků skupiny. Reakce publika jsou však pro kapelu zklamáním a vedou k další krizi.
Bla Bla Plus
Po tříměsíčním útlumu se vrací ZNN ke koncertování a dokonce dostávají pozvání od ZNC k nahrání dvou písniček na kompilaci "Znouzectnost uvádí své hosty na vlnách rádia Bla Bla Plus". Při samotném křtu 1.12.1992 v Plzni muzikanti překvapivě oznamují konec činnosti. "Poslední" koncert se uskuteční 16.5.1993 ve strakonickém Rocklubu za účasti ZNC a strakonických The Rest.
Návraty
ZNN sice oznámili ukončení činnosti, přesto se udrželi v podvědomí svých příznivců díky vydaným nahrávkám a občasnému koncertování ( Volyně 95, Prachatice 96 ). Definitivně posledním "návratem" by měl být v pořadí 56-tý koncert ve Volyni Na Nové, kde jako host vystoupí skupina Janota 1935. Se ZNN si zahrají všichni bývalí členové a několik hostů, včetně dechové sekce. Posledním počinem a konečnou tečkou by mělo být vydání "Kompletu ZNN", v němž nebude chybět demo Bahno, dosud nevydaný CD-singl, bulletin s historií ZNN, a CD s videokazetou z posledního výročního koncertu ve Volyni. "Volyni jsme vybrali jednak z naprostého nedostatku příležitostí koncertovat ve Strakonicích, a to především díky předraženým sálům, a pak z důvodu osoby velmi vstřícného Jirky Houzima z Městského kulturního střediska ve Volyni", doplňuje Raus.

, Listy Strakonicka, str. 15, 29.04.2000