Visací Zámek
Vytisknout

Tisk

VISACÍ ZÁMEK, 11. 12. 2008, Praha, Lucerna

www.irockshock.net, Pavel P. Král

VISACÍ ZÁMEK

11. 12. 2008, Praha, Lucerna

Text: Pavel P. Král
Foto: Martin Edlman (visaci.cz)

"Visí a houpe se a směje se nám, a klíče z tlamy nevrací, zamyká nás do svý statečnosti, kovový zámek, zámek visací..." Po těchto několika málo verších muselo být i těm nejnáhodnějším návštěvníkům úterního programu v pražském kulturním svatostánku Lucerna jasné, kdo že tu právě rozjíždí svoji megaparty. Ano, jistě – pětice punkových inženýrů s krycím názvem VISACÍ ZÁMEK, která sem přišla oslavit čtvrtstoletí života.

Coby gratulant přispěchal více než dvoutisícový dav fanoušků, kteří před dvacátou hodinou zaplnili nejen prostory k stání, ale snad do posledního místečka i balkony hlavního sálu historické budovy. Samotní Zámkové v čele se 'zpívajícím básníkem' Honzou Haubertem a kytaristou Michalem 'Štětináčem' Pixou vtrhli na pódium, vyzdobené na jedné straně obligátním umělecky vyvedeným artefaktem v podobě zlatavého zámku a na té druhé státní vlajkou – ke všemu za doprovodu národní hymny – stylově ve 20:07, aby hned z kraje začali hustit do lačných uší přítomných punkýšů snad všech věkových kategorií svoje hitovky. Koncert uvádějí zmiňovanou titulní písní a pak už následují skladby vlastně bez ladu a skladu. Největší ohlas mají pochopitelně starší pecky jako Vlasta, Stánek, Čekání, Na náměstí Karlově nebo Dáša, ale i věci ze zatím poslední studiové nahrávky Punk! (Setkání, Hrad, Pitomá, Temelín a další).

A protože při podobné akci nemohou chybět speciální hosté, Zámci bůhví kde vyštrachali svoji letitou 'groupie' a kdysi nadějnou herečku Lenku Kořínkovou, která se s grácií sobě vlastní zhostila funkce jakési konferenciérky tohoto narozeninového koncertu. Jako doslovná reminiscence na mystifikační TV dokument z úvodu devadesátých let VZ 1982 – 2007 působí výstup formace Ivan Hlas Trio, která do akustické podoby přetaví několik zámkovských songů, ale i něco vlastních autorských písní. Krom pseudopunkového smyčcového kvintetu dostává lidi do varu rovněž příchod takzvaného 'knížete pornofolku' Záviše, s nímž si i někteří inkousti mezi posluchači zanotují jeho velice avantgardní zhudebněné verše. Vůbec tyhle trefně načasované pauzy, z nichž zaujal i poutavý přednes jednoho z Haubertových textů, a to pouze do Evina roucha oděné recitátorky, přichází skákajícímu a potícímu se davu vhod. Může totiž nabrat sil na další přísun vypalovaček.

Nesmí chybět Hymna šibeničních bratří, Kanárek, před nedávnem oceněná klipovka Známka punku, samozřejmě "nejslavnější písnička všech dob" Traktor ani Cigára, při kterých skanduje a křepčí i čestná lóže. Stejně jako po prvním vytleskání (to se dostavuje po zhruba třech hodinách koncertu!) antivánoční kousek Stromeček, během něhož je před zraky udivených naplněna jeho obsahová podstata a nazdobený smrček se na pódiu za vřelého přispění akčního štábu skutečně vznítí. Famózní! Chyběl snad už jen obří narozeninový dort se svícemi, kterým by kapela mrštila do davu.

"My jsme špatní obchodníci, vždycky na nás někdo vydělal," sděloval ve výše jmenovaném dokumentu jeden ze členů VZ o obchodním talentu skupiny. 11. prosince však tohle tvrzení postavili na hlavu, protože najít v sále jedince bez nějaké zámkovské propriety zakoupené přímo na akci by byla práce obludná.

Samozřejmě osazenstvo Visacího zámku vstoupilo do let (vždyť druhý kytarista Ivan Rut oslaví napřesrok dokonce abrahámoviny), takže určitá 'pantátovitost' je na téhle partičce znát. Ale stále se snaží svojí legendě nezpronevěřit. A to se tomuhle rozdováděnému koncertu, který v ledasčems připomínal památný Žofín z února čtyřiaosmdesátého, povedlo. Uvidíme, jestli se jim to bude dařit i v budoucnu. A třeba dalších pětadvacet ro(c)ků...?

Originál

Tisk

Maximize Předprodej

Nakupujte vstupenky na koncerty Visacího zámku on-line

Maximize Merchandising

Zboží, který vám nemůže chybět

Maximize Koncerty

 • 10.11.2017 , Horní Bříza, KD
 • 11.11.2017 , Česká Lípa, KD
 • 16.11.2017 , Praha, Lucerna
 • 17.11.2017 , Chrudim, R-klub
 • 18.11.2017 , Jablonec,
 • 24.11.2017 , Miroslav,
 • 1.12.2017 , Frýdek Místek,
 • 2.12.2017 , Brno, Fléda
 • 9.12.2017 , České Budějovice,

Maximize Novinky

Maximize Diskuzní díra

 • maikeli, 10.10.2017 17:37
  After read a couple of the articles on your website ...
 • LOK, 6.10.2017 19:29
  Kobercová páska: Dekuji mame vyridim Bardzo dzienkujem. Nakonec sem ji dovez vd ...
 • FANTOMAS, 2.10.2017 15:10
  :-( a furt to vystřelujou a furt to vystřelujou ...
 • Adidas Zx Scarpe mod, 26.9.2017 11:10
  Molla per questa stagione questo adattamento del suo. Penso che ...
 • baskervil, 26.9.2017 10:06
  Edas: No, nevim, vypadá to že Adidas projde všechno :-S ...
 • Adidas Zx Scarpe mod, 25.9.2017 10:08
  Quella patina lucida che dà le mele loro vengono qui ...
 • Adidas Zx Scarpe mod, 25.9.2017 10:06
  Quella patina lucida che dà le mele loro vengono qui ...
 • Adidas Zx Scarpe mod, 25.9.2017 10:04
  Quella patina lucida che dà le mele loro vengono qui ...

Maximize Hitparáda

Známka punku104
Cigára100
Traktor99
Všechno má svůj čas98
Stánek97
Domovnice96

Maximize Tisk

Koncert v klubu 007 5.6.1998 Tak to byla super akce. Vyrazil jsem tam už dost brzo, takže jsem si ještě stihl dát pod strahovským kopcem jeden točenej Gambáč v bufáči. ... » více

Maximize Info

Nivea Visáč VZP - Visací zámek punkwork haubert - punkmarket

Visací Zámek na Netu


Spřátelený sajty

Naše pecky na

klikni a poslouchejweb design, program, db: edas © 2007 - 2011